The missing problem

Bångstyrig häst
Nu är jag inne i lägenheten igen. Tog lite längre tid i stallet än jag trodde. Pysslade rätt länge med Hero.
Red sedan ett 1timmes pass ute. Började att skritta runt hagarna, sedan red jag på gräsbanan. Idag var Hero däremot lite bångstyrig och ville helst inte jobba något alls. Bet tag i bettet och ville bara springa springa springa. Han tyckte det var mycket roligare att galoppera, och helst väldigt fort, än att trava och jobba igenom.
Så vi tjafsade lite, men jag vann tillslut iallafall.
Skrittade sedan av en sväng runt hagarna som avslut.

Önskar att dygnet hade mer än 24 timmar…

Första augusti imorgon
Kan ni tänka er att det är den 1 Augusti imorgon? Sommaren har gått alldeles för fort. För mig är Augusti höstens första månad. Så för mig börjar hösten komma…
Min Augusti-månad kommer nog springa förbi precis som sommaren. Nästan varje dag är redan planerad. Och det är mycket nytt på gång!
Jag jobbar kvar här på gården, men börjar mitt andra jobb på ridskolan också. Jag börjar plugga igen i höst, och kursen börjar den 8 Augusti. Samtidigt som jag åker på semester ner till Rhodos i en vecka under denna månad.
Så det blir fullt upp. Och snabbare än man anar det så ser man gula löv överallt..

Slutat jobbet, nu är det storstädning på gång!
Nu är jag inne igen från jobbet. Slutade som vanligt vid 15.00 men har pysslat i stallet ett tag efter jobbet.
Nu ska jag passa på att städa lägenheten. Storstädning är på gång!

Godmorgon!
Tänkte att jag slänger snabbt in ett inlägg innan jag går ut till stallet och börjar jobba.
Har haft sovmorgon idag, och nyss ätit frukost.
Blir att jobba som vanligt fram till kl. 15.00. Och sedan i eftermiddag ska jag storstäda lägenheten och sedan ut igen till stallet och rida Hero.
Imorgon kommer hovslagaren och då lär han ömma i fötterna lite, så då får han vila imorgon och skrittas på tisdag.
Men mer om det kommer senare upp här på bloggen då jag ska skriva en veckoplanering för kommande ridträningar.
Maybe it’s not my…

Satt på Heros rygg med ett leende, vilken känsla!
Kom nyss in igen från stallet. Efter att jag hade fixat Hero klar för ridning så red jag ut en sväng runt hagarna först, skrittade hela tiden och såg detta som en framskrittning. Efeter ca. 10 minuter så red jag till gräsbanan och red runt där. Vi har ju hinder framme så jag använde dem som ”koner” som jag såg som vägledning när jag tränade olika svängar.
Hero kändes jättefin! Det var längre sen han kändes såhär fin. Vilket steg! Mjuk och fin åt båda hållen också. Kändes nästan för bra för att vara sant. Red mycket tempoväxlingar, svängar runt hindren samt skänkelvikningar. Allt gick jättebra. Om jag ska klaga på något så skulle jag vilja att han hade reagerat lite snabbare åt de sidförande hjälperna.
När jag sedan började galoppera så kändes det ännu bättre! Vilket steg, och vilken kraft bakifrån. Jag har nog aldrig känt den kraften tidigare! Så där satt jag med värsta leendet på läpparna, vilken känsla!
Travade sedan av och skrittade av runt hagarna plus en vända i skogen så att han fick lyfta på fötterna lite innan jag gick in i stallet igen.
Kylde hans ben med kallt vatten, svampade av och pysslade med honom innan jag kvällsfodrade och nattade.
Bjuder på några bilder jag tog idag:



Hero i stallet

Fördomar mot de som köper ridtravare
Nog vet vi om att det finns fördomar mot ridtravarna i sig. Men något jag stör mig på något enormt är fördomarna mot de som köper/äger ridtravare.
Som de flesta som läser min blogg redan vet så är Hero en travare. Och om jag ens kunde räkna till så många gånger jag fått höra andra människor säga anledningen till mig om varför jag köpt honom.. Men tyvärr så kan jag inte räkna så långt..
De flesta säger på engång att ridtravare köper man endast för: man inte har kunskapen, man har inte råd att ha häst egentligen men framför allt så sägs det att man inte har råd med en annan häst…
Och ja, i vissa/många fall så kan det säkerligen vara så att den ekonomiskabiten säger nej till en dyrare häst, och folk kanske får nöja sig med en travare.
Men innan ni säger er veta varför jag köpte Hero, så ska ni få höra den sanna historien…
När jag bestämde mig för att leta efter vilken häst jag skulle köpa så skrev jag upp på ett papper vad som var viktigt för mig, varför jag ville ha häst och hur jag ville att hästen skulle vara. En stor punkt som stod med var att jag inte vill ha en utbildad häst, utan jag ville ta steget längre och utbilda hästen själv. Jag ville visa att jag kan.
Jag hade kontakt med många och åkte och provred några hästar, varav ingen utav dem var travare förutom Hero. När jag sen provred honom så kändes det bara rätt, ni vet den där känslan man söker efter när man provrider hästar, att det känns som om man hör ihop och som om man ridit hästen i flera år redan. Sen att han kändes som en perfekt blandning utav ponnyerna jag red och tävlade innan gjorde ju saken ännu bättre.
Så därför tog jag med honom hem veckan efter provridningen. Enbart för att han kändes rätt. Sen om han nu skulle ha varit ett arabiskt fullblod, ett kallblod, ett halvblod eller en travare spelar ingen roll för mig. Så länge han passar mig. Och med det sagt så hoppas jag att jag slipper höra en gång till att jag köpte honom för att travare är billiga.
punkt slut











