äntligen helg!

För mig är det äntligen helg! Är ledig varje underbara fredag. Så det är kalas!
Idag har jag vart i skolan, sedan stallet. Kom nyss hem… Var med roliga Carro och Emma i stallet. Hero har blivit bra i benet nu igen så det är skönt.
Min sista morgonfodring på lördag dårå under hela februari månad! Skönt!!!
Och Carro kommer imorgon hit för att sova här och sedan morgonfodra med mig på lördag. Efter det har vi stallmöte kl 14.00. Så det blir en lång dag :D Men skit samma. med skönt folk blir allt kul.

"blablalba, i öppna landskap" – vet ej hur låten går med den sjöng vi och spelade på piano, trummor och guitar idag på musiken. Jag, Viktoria och snubben ifrån 3:an. Vet ej vad han heter. men rolig är han :)
Har den låten på huvudet nu, eller iallafall melodin. Kan dock inte texten. satt mest och mumla när vi skulle sjunga för jag inte kunde den. haha. Lr rättare sagt, tungan utanför munnen och klura på hur jag skulle spela på pianot.

Roligt att jag ska spela Guns N’ Roses- Sweet Child Of Mine introt på piano nästa torsdag inför hela klassen :P Skoj skoj.


skola skola skola

Igår var jag som sagt inne i stan och träffade robin och hans två killkompisar :) . Ett jäkla tag sen man träffade honom så det var jätte skönt att göra det !
Efter det åkte jag hem till Eric eftersom jag var i stan redan. Vi kollade på filmer och slappa eftersom båda var svintrötta!
"Allt en tjej vill ha"  kom igår på tv3 kl 21.00, men jag fick inte kolla på den eftersom Eric tyckte att vi skulle kolla på sjöfartsnytt. Den var inte så intressant så jag somna efter ca. 40 min.
Vaknade imorse och åkte till skolan och här sitter jag nu. Har datakunskap just nu och vi gör massa test-skit-grejer på datorerna och jag smög in här för jag e uttråkad. Här ska man sitta till kl. 12 lixom!
Är hungrig också!

Jag har hört lite skvaller också. Ska kolla upp faktan lite sedan kan jag avslöja litegrann.

Nu ska jag fortsätta här.
Hasta la vista!


Äntligen fick man träffa Emelie!

Igår kom emelie hem till mig. Vi laddade kvällen med en massa skräckfilmer, dricka och vin. Det var skitsnack och skratt i högsta hugg hela kvällen! Vilket var väldigt kul eftersom jag inte träffat henne på jätte länge. Senast var väl i Juli någon gång. Så vi hade en hel del att ta igen! Och man märkte hur mycket man förändrats. Fast vi hade fortfarande samma sjuka humor!
Efter lite för mycket vin för min del så bar de av till sängs. Fortsatte snacka skit tills jag somnade.
Kl 05.45 ringde väckarklockan och ville att jag skulle till stallet. Japp, Morgonfodring. Så vi åkte dit, fodra, släppte ut, mocka och fixa mat till hero. Sedan åkte vi hem och sov några timmar.

Vakna för ca. 1 timme sen och har duschat och fixat mig lite. Ska snart in till stan för att umgås med Robin lite, sedan hem till Eric och spendera natten där…

Så inge mer bloggande för mig. Lär skriva imorgon…

image269
Emelie

En sak till!

Min festis som jag köpte idag hade ingen smak! Smakade bara vatten! De e synd om mig idag!!!

 

image267

Jag vet att jag är dålig på att skriva

Himla tjat om att jag måste skriva mer här. Men tyvär har jag haft det väldigt stressigt sen jag kom hem.
I måndags var jag i stallet och fixade, innan jag sen åkte till pojkvännen och sov där. Tisdag kväll var vi i stallet fort, sedan hemma hos mig. Onsdag sov jag hemma själv. Sedan på torsdagen efter skolan åkte jag hem till honom igen och sov där tills typ 11.00 på fredagen eftersom jag är ledig varje fredag. Åkte till stallet. sedan hem och pojkvännen kom hit och vi åt middag med mor och far.
Efter det åkte vi åter igen hem till honom och sov där. och idag är första gången jag är hemma sen dess. Så fullt upp har det varit!

Idag var hovslagaren i stallet eftersom hero hade slitigt av sig ena bakskon igår. Så han fick nya skor.
Just nu sitter jag och äter godis och pluggar lite :) Muums!

image266

Hemma igen!

Nu e man hemma igen efter en underbar resa med pojkvännen. 2 veckor helt ensamma var underbart! Vi kom verkligen varandra närmare och njöt av solen och värmen!
Men nu är man tillbaka till detta äckelväder, kyla och skolarbete.
Men det är väl bara att bita ihop och längta tillbaka!

image265